Online cursus verkopen: 10 LMS-platforms vergeleken door een cursusmaker (2026)
Een online cursus verkopen? Tien LMS-platforms vergeleken op marketing, hun aandeel per verkoop, betalingen uit het buitenland en wie je klantenlijst bezit.

Welk LMS het beste past om in 2026 online cursussen te verkopen, hangt af van wat je nodig hebt voor het maken, de marketing, het afrekenen en het aanbieden van je cursus. Teachable, Thinkific, Podia, Kajabi en Coursebox zijn de sterkste kandidaten, elk met een eigen zwaartepunt.
- Vergelijk de totale kosten van een verkoop: abonnement, platformcommissie, betaalprovider, internationale kaarten, terugkerende betalingen en belastingservice.
- Het huidige instapabonnement van Thinkific heet Start; de gepubliceerde jaarprijzen van Podia wijken af van maandelijkse facturering.
- Coursebox combineert cursussen maken met AI, toetsen, een AI-tutor, aanbieden en verkopen. Controleer wel de commissie en de betaalintegratie van het abonnement dat je kiest.
- Test het exporteren van contacten en het overzetten van terugkerende betalingen apart: een klantenlijst in handen hebben is iets anders dan abonnementen kunnen meenemen.
Beantwoord drie vragen en vergelijk vier opties om mee te beginnen. Controleer daarna per platform de functies die je nodig hebt, de prijzen en de voorwaarden van het abonnement.

Ontwikkel, lanceer en verkoop kwalitatief hoogwaardige cursussen in slechts enkele minuten
Lang voordat ik in deze branche aan de slag ging, verkocht ik mijn eigen online cursussen. Wat ik toen leerde: het platform heeft daarvan geen enkele verkoop binnengehaald. Dat deed mijn publiek.
Dat deden berichten op social media, een e-maillijst en eindeloos veel opvolgen waar niemand applaus voor krijgt.
Wel bepaalde het platform hoeveel er van elke betaling op mijn rekening overbleef, en hoeveel drempels er lagen tussen een geïnteresseerde volger en een afgeronde aankoop.
Ik heb deze tien platforms op vier punten beoordeeld:
- Marketing: wat het platform je geeft om verkopen binnen te halen: e-mail, kortingscodes, affiliates, upsells en een verkooppagina. Dit is het deel waarmee je omzet groeit, dus het weegt het zwaarst.
- Aandeel per verkoop: wat het platform per verkoop inhoudt, en wat het kost om die vergoeding te laten vervallen.
- Afrekenen: of kopers je echt kunnen betalen: kaarten en wallets, valuta, de landen waaruit je betalingen kunt ontvangen en wie de belasting regelt.
- Klantenbestand: of je kopers echt van jou zijn, en of ze met je meegaan als je overstapt.
Internationaal verkopen vraagt extra aandacht. Geld ontvangen van een koper in een ander land is lastiger dan de prijspagina's doen vermoeden. Ondersteunt een platform jouw vestigingsland of de betaalmethoden van je klanten onvoldoende, dan loop je verkopen mis zonder dat je het merkt. Per platform geef ik hieronder aan hoe ver het internationaal reikt.
De beste LMS-platforms om online cursussen te verkopen, vergeleken
| Platform | Verkoopproces | Te controleren kosten en migratie |
|---|---|---|
| 1. Teachable | Gehoste cursussen en afrekenpagina | Starter 7,5%; voorwaarden voor betaalprovider, gebruik en belasting |
| 2. Thinkific | Cursussen aanbieden en verkopen | Huidig Start-abonnement; kosten per betaalroute |
| 3. Podia | Webshop met e-mail | Jaarprijzen; platformvergoeding en limiet op abonnees |
| 4. Kajabi | Funnels en marketingautomatisering | Abonnement plus kosten van de gekozen betaalroute |
| 5. Coursebox | Cursussen maken met AI, toetsen, AI-tutor en aanbieden | Commissie per abonnement, betaalprovider en capaciteit voor inhoud |
| 6. LearnWorlds | Interactieve cursussen en een eigen academie-webshop | Vaste inschrijfvergoeding of een duurder abonnement |
| 7. LearnDash | Cursussen en lidmaatschappen op WordPress | Huidig softwarepakket, hosting en onderhoud |
| 8. Arlo | Geplande trainingen en inschrijvingen | Beheerderslicentie, inschrijvingen en add-ons voor het aanbieden |
| 9. TalentLMS | Bedrijfstraining met e-commerce | Gebruikersstaffel en activiteit bij Standard/Flex |
| 10. Udemy | Gevonden worden via de marktplaats | Omzetdeling, promoties en weinig mogelijkheden om je klantenbestand mee te nemen |

Volgens Thinkific hebben klanten via het platform samen USD 4,23 miljard verdiend, met 214 miljoen cursisten. Teachable claimt USD 10 miljard, al geldt dat bedrag voor Teachable en moederbedrijf Hotmart samen en niet voor Teachable alleen. Wat jij gaat verdienen, zeggen die totalen niet, maar ze laten wel zien dat dit beproefde plekken zijn om een betaalde cursus te draaien, en geen experimenten.
Haperingen bij het afrekenen wegen bij mij zwaar, omdat we die in onze eigen funnel zien. In de Coursebox-gegevens die ik hier gebruik, werd het afrekenproces 634 keer gestart en 183 keer afgerond. Dat zegt iets over deze groep en is geen maatstaf voor elk cursusbedrijf. Zoek eerst uit waar kopers afhaken, voordat je aanneemt dat een ander platform dat gat dicht.
1. Teachable

Geschikt voor: cursusmakers die aan kopers in meerdere landen verkopen.
Teachable is een gehost platform om cursussen, coaching en digitale producten te verkopen. Je krijgt een cursusspeler, een bouwer voor verkooppagina's, een afrekenpagina en een backoffice die uitbetalingen aan affiliates en auteurs regelt. Van alle platforms hier biedt Teachable het meest complete pakket om je cursusbedrijf te runnen, en het platform is ook nog eens groot: volgens Teachable gebruiken 150.000 makers en bedrijven het, met meer dan 100 miljoen cursisten in 180 landen.
- Marketing: een verkooppaginabouwer met slepen en neerzetten, kortingscodes, order bumps, upsells en e-mails bij verlaten winkelwagens, allemaal op elk abonnement, ook het goedkoopste. Die combinatie is zeldzaam in deze prijsklasse: bij de meeste platforms moet je eerst upgraden voordat je een verlaten winkelwagen kunt terughalen. Het affiliateprogramma is de uitzondering en begint bij Builder.
- Aandeel per verkoop: Starter kost $39 per maand ($29 bij jaarlijkse betaling) en houdt 7,5% van elke verkoop in. Builder kost $89 ($69 bij jaarlijkse betaling) en houdt niets in. Kaartbetalingen komen daar los bij: 2,9% + $0,30 in de VS en 3,9% + $0,30 voor internationale kaarten.
- Afrekenen: de eigen betaalgateways van Teachable regelen de toepasselijke belastingen, waaronder btw op digitale cursussen die daarvoor in aanmerking komen. Teachable bepaalt zelf voor welke transacties en belastingen deze afhandeling geldt. Met een eigen, externe betaalgateway blijven de belastingverplichtingen bij jou als maker. Controleer je vestigingsland, het producttype, het moment van uitbetaling en een eventuele BackOffice-vergoeding voordat je de belasting als volledig uitbesteed beschouwt.
- Klantenbestand: gebruikers en transactierapporten exporteer je naar CSV. Cursisten melden zich bij inschrijving aan voor je e-mails en kunnen zich zelf weer afmelden.
Teachable is het vergelijken waard als de eigen betaal- en belastingafhandeling past bij de landen van waaruit en waarnaar je verkoopt. Door de platformvergoeding van 7,5% bij Starter verdien je het maandelijkse verschil van US$50 met Builder terug bij ongeveer US$667 aan bruto-omzet, nog zonder rekening te houden met andere kosten en functies. Let ook op het gebruiksbeleid van september 2026: voeg je cursisten toe zonder betaalde transactie via de eigen of een externe gateway, dan zijn de eerste 100 inbegrepen. Voor elke extra cursist kan US$0,50 per maand in rekening worden gebracht. Voor oudere Teachable-omgevingen gelden andere overgangsdata.
Mijn ervaring na het testen: toen ik betaalopties instelde, zoals in één keer of in termijnen betalen, bleek Teachable voor elke optie een aparte afreken-URL te vereisen. Je kunt niet meerdere prijzen op één afrekenpagina tonen, dus moet je op je verkooppagina knoppen maken die naar verschillende afreken-URL's linken. Goed om rekening mee te houden.
2. Thinkific

Geschikt voor: verkopers die alle verkooptools in één pakket willen en de eigen betaalprovider van het platform gebruiken.
Thinkific is een gehost cursusplatform dat om verkopen draait. Thinkific levert zelf functies voor afrekenen, kortingscodes, order bumps, cursussen cadeau geven, bundels, lidmaatschappen, community's en B2B-groepsbestellingen met facturatie. Het is een van de completere verkooppakketten op deze lijst, en het platform met het duidelijkste trackrecord. Thinkific is beursgenoteerd en zegt dat zijn 35.000 klanten USD 4,23 miljard hebben verdiend aan 214 miljoen cursisten.
- Marketing: Thinkific bevat verkooptools zoals bundels, upsells, lidmaatschappen en betalingsregelingen. Het huidige instapabonnement heet Start; Grow voegt onder meer B2B-facturatie toe. Leg het actuele functieoverzicht naast je eigen product en doelgroep, en ga niet uit van het verdwenen Basic-abonnement.
- Aandeel per verkoop: Start kost US$109 per maand, of omgerekend US$82 per maand bij jaarlijkse betaling; Grow kost US$219 of US$164 bij jaarlijkse betaling, en Expand US$499 of US$374. Voor Thinkific Payments en externe gateways gelden andere voorwaarden voor kosten. Vergelijk voor jouw land de kosten van betaalprovider, abonnement, internationale kaarten en belastingservice.
- Afrekenen: Thinkific Payments is beschikbaar voor makers in 36 landen. Het draagt sales tax in de VS en Canada af onder een eigen registratie, maar laat btw in het VK en de EU aan jou over, en de belastingservice kost 0,5% van elke belastbare transactie, ook als het tarief op nul uitkomt.
- Klantenbestand: gebruikers en bestellingen exporteer je naar CSV. Het addertje zit bij abonnementen. Abonnementen van cursisten die via Thinkific Payments lopen, gaan bij een overstap niet automatisch mee naar Stripe, en door over te stappen gaat de gatewayvergoeding weer gelden en verlies je ook de belastingservice.
Een platformvergoeding van 0% zegt weinig zolang je de voorwaarden van betaalprovider en facturatie niet kent. Test bij lidmaatschappen eerst of abonnementen mee kunnen voordat je overstapt: klantgegevens exporteren is iets anders dan betaalmachtigingen overzetten. Vraag na welke route en welke ondersteuning er voor jouw huidige gateway nodig zijn.
Mijn ervaring na het testen: toen ik de order bumps van Thinkific uitprobeerde, merkte ik dat je elke upsell eerst als volledig product moet aanmaken, zelfs een simpele pdf-template of coachinglink. Je maakt dus aparte cursusvermeldingen aan, alleen om een snelle upsell in te stellen, en dat maakt je productbibliotheek onnodig rommelig.
3. Podia

Geschikt voor: verkopers die willen dat elke betaling volledig op hun eigen rekening binnenkomt, zonder dat er iets wordt ingehouden.
Podia combineert een webshop met cursussen, downloads, coaching, een community, evenementen en e-mail. De huidige prijslijst noemt drie betaalde abonnementen en een proefperiode van 14 dagen. Vergelijk naast de verkoopvergoeding ook de limieten voor je catalogus, video's en e-mailabonnees.
- Marketing: ingebouwde e-mail met nieuwsbrieven en campagnes, afgerekend per aantal abonnees. Mover bevat 100 abonnees, Shaker 500 en Earthquaker 1.000. Daarboven stopt het verzenden tot je een groter e-mailpakket neemt, vanaf $7 per maand. Affiliates en upsells beginnen bij Shaker.
- Aandeel per verkoop: bij jaarlijkse betaling kost Mover omgerekend US$42 per maand met een platformvergoeding van 5%, en kosten Shaker US$84 en Earthquaker US$150 zonder platformvergoeding van Podia. Maandelijks betalen is duurder. Betalingsverwerking komt er los bij, en ook je e-maillimiet bepaalt de rekening.
- Afrekenen: Stripe op elk abonnement, PayPal pas vanaf Shaker, en meer dan 20 valuta. Podia berekent en int sales tax op basis van de locatie van de koper in de VS, Canada en Europa, maar geeft daarvan niets aan en draagt niets af.
- Klantenbestand: Podia beschrijft hoe je contacten naar CSV exporteert, ook gefilterde selecties uit je doelgroep. Download het bestand voordat je je account opzegt, en controleer apart hoe abonnementen en betalingen over te zetten zijn.
Podia is aantrekkelijk als je je webshop en e-mail op één plek wilt hebben zonder WordPress-plugins aan elkaar te knopen. Reken naast je verkopen ook je e-maillijst door: de inbegrepen limiet is 100 abonnees bij Mover, 500 bij Shaker en 1.000 bij Earthquaker. Bij jaarlijkse betaling kost Shaker US$42 per maand meer dan Mover. Omdat je op Shaker de vergoeding van 5% bespaart, verdien je dat verschil terug bij ongeveer US$840 omzet per maand, nog los van andere verschillen tussen de abonnementen.
Wat ik merkte bij het testen: ik stelde een betalingsregeling in voor een cursus van $150, verdeeld over maandelijkse termijnen van $50. Bij een aantal klanten werd de kaart geweigerd, en Podia stopte na een paar pogingen met opnieuw proberen. Ik moest elke klant zelf achter de broek zitten en een andere betaalmethode afspreken. Dat voelde ongemakkelijk en kostte me een paar verkopen.
4. Kajabi

Geschikt voor: verkopers voor wie marketing het echte knelpunt is.
Kajabi is een marketingplatform dat ook cursussen host. Met elk abonnement verstuur je onbeperkt marketingmails en krijg je landingspagina's, salesfunnels, een community en een affiliateprogramma, die je allemaal kunt automatiseren op basis van gebruikersgedrag. Cursussen aanbieden is het kleinere onderdeel van het product; de nadruk ligt op marketing.
- Marketing: Kajabi combineert e-mail, landingspagina's, funnels en aanbiedingen bij het afrekenen. De mogelijkheden voor automatisering en het maximale aantal contacten verschillen per abonnement. Ik zou het hele proces van lead tot aankoop uitproberen, in plaats van het alleen op de cursusspeler te beoordelen.
- Aandeel per verkoop: bovenaan de prijspagina staat ‘No hidden fees. No revenue sharing.’ (geen verborgen kosten, geen omzetdeling). Verderop op dezelfde pagina kost elke externe betaalprovider 2% op Basic, 1% op Growth en 0,5% op Pro, met uitzondering van PayPal en Kajabi Payments. De abonnementen kosten $179, $249 en $499 per maand, of $143, $199 en $399 bij jaarlijkse betaling.
- Afrekenen: Kajabi berekent en int sales tax en btw via een samenwerking met Quaderno, en zegt er duidelijk bij dat het niets aangeeft of afdraagt. Jij bent de officiële verkoper (merchant of record) en de administratie blijft bij jou.
- Klantenbestand: contacten exporteer je naar CSV, maar het maximale aantal contacten hangt af van je abonnement: 2.500, 25.000 of 100.000. Kajabi legt uit hoe je Stripe-abonnementen naar het platform overzet, maar beschrijft geen enkele manier om ze naar een ander platform mee te nemen.
Ik zou voor Kajabi betalen als de e-mail en funnels werk of abonnementen vervangen die ik anders los zou kopen. Basic kost op dit moment US$179 per maand, of omgerekend US$143 per maand bij jaarlijkse betaling. Betalingsverwerking, abonnementen, valutaconversie en een externe provider kunnen elk andere kosten toevoegen; reken ze door voor je eigen land en betaalroute, in plaats van elke toeslag zomaar op elke verkoop toe te passen.
Mijn ervaring na het testen: bij het testen van de uitgebreide checkout-builder merkte ik dat je voor elke aanpassing aan een order bump heen en weer moet tussen de afrekeneditor en de instellingen van het aanbod. Tekst van de bump wijzigen, terug om het voorbeeld te bekijken. Vervelend als je snel wilt schaven aan je verkoopfunnel.
5. Coursebox

Geschikt voor: mensen voor wie het maken van de cursus het knelpunt is.
Coursebox is ons eigen product, dus houd daar rekening mee bij het lezen van deze beoordeling. Het zet video's, documenten en webpagina's om in gestructureerde cursussen, maakt quizzen en toetsen, maakt trainingsvideo's met AI en vertaalt naar meer dan 100 talen. Dat alles biedt het aan via een volledig AI LMS. Verkopen is een instelling binnen dat product.
- Marketing: er zit een verkoop- en inschrijfpagina voor je cursus in, die de koper van het bekijken van de cursus via de betaling naar directe toegang leidt. De e-mails aan cursisten werken ook goed: een bevestiging van de registratie, een uitnodiging voor de cursus bij inschrijving, een certificaat bij afronding en een mail zodra een ingeleverde toets is nagekeken. Wat ontbreekt, is marketingmail. Nurture-reeksen, een affiliatemodule of iets voor de bovenkant van de funnel zijn er op dit moment niet. Ons eigen helpcentrum raadt aan om Coursebox daarvoor via Zapier te koppelen aan Mailchimp, ConvertKit of HubSpot.
- Aandeel per verkoop: volgens Coursebox betaal je bij betaalde abonnementen geen platformcommissie; kosten van de betaalprovider komen er los bij. De commissie op het gratis abonnement staat in het kostenbeleid, maar de pagina die nu toegankelijk is noemt geen vast percentage. Controleer die kosten en de capaciteit van het betaalde abonnement voordat je een verkoopprognose maakt. Het gratis abonnement bevat drie minicursussen van maximaal vijf pagina's, onbeperkt cursisten, vaste AI-tegoeden en een Coursebox-watermerk. Betaalde capaciteit, een LMS in je eigen huisstijl, exports en integraties hangen af van het abonnement.
- Afrekenen: Coursebox biedt betaalintegraties en koppelingen met webshops om cursussen te verkopen, waaronder Stripe en ondersteunde workflows met Shopify of WooCommerce. Test de gateway voor je vestigingsland, de betaalmethode van de koper, de valuta, abonnementen en terugbetalingen. Belastinginstellingen zijn een aparte controle; ga er niet van uit dat een handmatige belastinginstelling registratie, aangifte of afdracht voor je regelt.
- Klantenbestand: vergelijk op het gekozen abonnement wat er mogelijk is met een LMS in je eigen huisstijl en met webshopkoppelingen. Academy Xi en Skills SSC laten twee verschillende opzetten voor aanbieden en verkopen zien. Test voor de lancering de export van klanten en inschrijvingen en het overzetten van eventuele terugkerende betalingen.
De afweging zit in het werk waarvoor het platform is gemaakt. Coursebox verbindt het maken van cursussen, toetsen, begeleiding door een AI-tutor en het aanbieden ervan met verkopen. Een bedrijf dat op marketing draait, wil misschien toch een apart systeem voor e-mail en affiliates. Ik zou dat hele pakket vergelijken met Kajabi of Teachable, en niet alleen naar de verkoopcommissie kijken.
Heb je al een publiek en moet de cursus nog gemaakt worden, dan is Coursebox het vergelijken waard. Is het werven van klanten je knelpunt, kijk dan ook goed naar de e-mail, het aanbod en de opvolging. In cursussen verkopen met Coursebox lees je hoe de route van maken naar aanbieden nu loopt.
Mijn ervaring na het testen: omdat het ons eigen product is, zal ik eerlijk zijn. Aan de verkoopkant houdt Coursebox het simpel: 0% op betaalde abonnementen, en je kunt gratis beginnen, zodat er meer van elke verkoop bij jou blijft. De eerlijke kanttekening: onze marketingfuncties zijn lichter dan die van een funnelplatform als Kajabi, dus als betaalde advertenties en e-mail je groei aandrijven, combineer ons daarmee. Waar we sterk in zijn: je materiaal snel omzetten in een afgeronde cursus die klaar is om te verkopen, en die daarna op één plek hosten en ervoor laten betalen.
6. LearnWorlds

Geschikt voor: verkopen in Europa, waar kopers hun eigen lokale betaalmethode verwachten.
LearnWorlds is een cursusplatform met een opvallend sterke webshop. Je krijgt interactieve video, een degelijke toetsmaker, meer dan 50 sitetemplates en een tool waarmee je zonder code mobiele apps onder je eigen merk (white label) bouwt. Het is gemaakt voor mensen die het uiterlijk van hun academie net zo belangrijk vinden als de inhoud, en volgens LearnWorlds draaien er meer dan 13.000 opleidingsbedrijven op.
- Marketing: de webshop is de kracht: meer dan 50 sitetemplates, een paginabouwer, en order bumps en upsells al in de lagere abonnementen. Waar het tekortschiet, is het bereiken van kopers die nog niet bij je zijn. Starter heeft geen massamail en helemaal geen affiliatebeheer; die komen allebei pas bij Pro Trainer.
- Aandeel per verkoop: Starter kost $29 per maand ($24 bij jaarlijkse betaling) en rekent $5 per cursusinschrijving. Pro Trainer voor $99 ($79) en Learning Center voor $299 ($249) rekenen niets per verkoop. LearnWorlds komt nooit aan het geld, dus kaartkosten gaan naar je eigen gateway.
- Afrekenen: Stripe, PayPal en Shopify, plus Apple Pay, Google Pay, Klarna, Afterpay, iDEAL, Bancontact, Przelewy24, giropay en Boleto. Dat is de beste dekking van lokale betaalmethoden in deze vergelijking, en precies de reden om voor dit platform te kiezen. Belasting blijft jouw zaak, via Quaderno of Stripe Tax, die apart gefactureerd worden.
- Klantenbestand: gebruikers, verkoopgegevens, activiteitenlogs en affiliatecommissies exporteer je allemaal naar CSV of XLS. Betalingen lopen via je eigen Stripe-account met jou als verkoper, dus je hebt een rechtstreekse betaalrelatie met je klanten.
Een vaste inschrijfvergoeding verdient net zo veel aandacht als een percentage. Met US$5 is de vergoeding zo'n 17% van een cursus van US$29, nog vóór betalingsverwerking. Vergelijk Starter met het volgende abonnement op basis van dezelfde betaaltermijn: bij maandelijkse betaling verdien je het prijsverschil van US$70 per maand terug bij veertien betaalde inschrijvingen per maand. Bij jaarlijkse betaling is het verschil omgerekend US$55 per maand en ligt dat omslagpunt bij elf inschrijvingen per maand.
Wat me opviel bij het testen: ik testte LearnWorlds met meerdere cursussen en zag dat het platform afrekenpagina's, verkooppagina's en cursusopmaak automatisch invulde zodra ik basisgegevens als titel en prijs had ingevoerd. Dat scheelt me tijd, omdat ik niet bij elke nieuwe cursus dezelfde gegevens opnieuw hoef in te typen.
7. LearnDash

Geschikt voor: mensen die al een WordPress-site hebben en elk onderdeel van de verkoop zelf in handen willen houden.
LearnDash is een WordPress-plugin. Het maakt van een site die je al hebt een cursusplatform, met een cursusbouwer, een quizbouwer, certificaten en de lidmaatschapstool MemberDash, die bij elk abonnement zit voor niveaus, abonnementen en bundels.
- Marketing: die is er niet. LearnDash stuurt meldingen naar cursisten en verder niets. E-mail, affiliates, landingspagina's en het terughalen van verlaten winkelwagens zijn allemaal plugins of losse abonnementen, dus reken op een set tools die je zelf samenstelt en onderhoudt. Met WordPress kun je alles bouwen, maar niets werkt vanzelf.
- Aandeel per verkoop: LearnDash wordt verkocht in het huidige WordPress-pakket van Liquid Web, vanaf US$350 voor één site. Controleer bij het afrekenen de verlenging van de licentie, de hosting en de inbegrepen plugins. Directe betalingen via een gateway brengen nog steeds verwerkingskosten mee, en onderhoud van de site hoort in je budget.
- Afrekenen: je WordPress-site kan ondersteunde gateways rechtstreeks koppelen of via WooCommerce. Kies de gateway die past bij je land en verkoopmodel, en test daarna het aanmaken van accounts en de toegang tot cursussen. Belastingextensies kunnen helpen bij het berekenen van bedragen, maar nemen je verplichtingen voor registratie en aangifte niet automatisch weg.
- Klantenbestand: het beste van deze lijst. Cursistgegevens staan als WordPress-gebruikersaccounts in je eigen database bij je eigen hostingprovider, naast je eigen omzetgeschiedenis.
Ik zou de volledige jaarkosten van LearnDash vergelijken met de gehoste alternatieven bij de verkoop die je verwacht. Een vaste licentie kan voordelig worden naarmate je meer verkoopt, maar hosting, onderhoud en extra diensten kunnen een simpele vergelijking op alleen vergoedingen omdraaien. Test de werklast voor de site-eigenaar net zo zorgvuldig als het afrekenen.
Wat me opviel bij het testen: in mijn test bleek WooCommerce de standaard om LearnDash-cursussen te verkopen, maar er zit een valkuil in de installatie: WooCommerce staat standaard op afrekenen als gast, en dan werkt de toegang tot cursussen niet, omdat cursisten een account nodig hebben om lessen te bekijken. Je moet afrekenen als gast uitzetten en zowel WooCommerce als de aparte add-on ‘WooCommerce for LearnDash’ installeren.
8. Arlo

Geschikt voor: opleiders die cursussen en evenementen op vaste data organiseren, ook voor een internationaal publiek.
Arlo is software voor trainingsbeheer uit Nieuw-Zeeland. Het regelt cursusplanning, inschrijvingen, facturatie, een publieke website en het afrekenen, en synchroniseert met Xero. E-learning maken en SCORM-cursussen aanbieden zijn betaalde add-ons van USD 150 per maand per stuk, of USD 225 samen.
- Marketing: beter dan je van een operationele tool zou verwachten. E-mailmarketing, nieuwsbrieven, campagnebeheer en leadbeheer zitten er allemaal al in vanaf het instapabonnement.
- Aandeel per verkoop: geen percentage. Arlo rekent USD 2,39 voor elke betaalde inschrijving en USD 1,19 voor elke gratis inschrijving bij maandelijkse betaling, of USD 2,15 en USD 1,07 bij jaarlijkse betaling. Inschrijvingen voor besloten evenementen tellen als gratis en worden ook gefactureerd. Licenties kosten USD 132, 227 en 302 per maand per beheerder.
- Afrekenen: Arlo levert vanaf het instapabonnement een eigen website, winkelwagen en inschrijfformulieren, met Stripe, Authorize.net, Windcave en PayPal erachter. De ondersteuning voor Windcave en de zes vermelde valuta laten zien dat het platform op internationale verkoop is ingericht. Meerdere regio's en belastingtarieven zijn een Enterprise-functie.
- Klantenbestand: contacten, organisaties, bestellingen en facturen zijn van jou, en betalingen komen binnen op je eigen gateway. Maar elke inschrijving kost geld, dus je publiek is een doorlopende kostenpost.
Hoe goedkoper je cursus, hoe zwaarder de vaste vergoeding per inschrijving weegt, en voor iedereen die goedkope cursussen verkoopt is dat doorslaggevend. Bij een cursusplek van USD 500 is USD 2,15 ongeveer 0,4% van de verkoopprijs en merk je er niets van. Bij een zelfstudiecursus van USD 29 betaal je dezelfde USD 2,15, maar dat is ongeveer 7,4%, plus 50 cent per inschrijving als de SCORM-add-on aanstaat. Die tarieven staan bovendien nergens in de tekst van de pagina. Ze zitten in de prijscalculator, dus laat het bedrag schriftelijk vastleggen in je offerte.
9. TalentLMS

Geschikt voor: organisaties die trainingen aan andere bedrijven verkopen.
TalentLMS is een zakelijk LMS met een e-commercemodule eraan vast. Je krijgt een cursuscatalogus, bundels, abonnementen, aparte portals voor medewerkers, partners en klanten, plus TalentLibrary met meer dan 1.000 kant-en-klare cursussen. Het verkoopt trainingen zoals een opleidingsafdeling ze inkoopt.
- Marketing: de zwakste van deze lijst als je aan particulieren verkoopt. Geen marketingmail, geen affiliatemodule en geen bouwer voor landings- of verkooppagina's. Je verkooppagina's moeten op je eigen site staan.
- Aandeel per verkoop: TalentLMS rekent per gebruikersstaffel in plaats van een platformcommissie per verkoop. Bij jaarlijkse betaling begint Core nu bij US$119 per maand voor 1 tot 40 gebruikers. Standard en Flex tellen gebruikersactiviteit anders, dus kijk bij het vergelijken naar hoe vaak je klanten echt terugkomen op het platform.
- Afrekenen: je koppelt je eigen PayPal of Stripe, de koper wordt doorgestuurd om te betalen en na een geslaagde betaling automatisch ingeschreven. Afrekenen als gast kan niet, want bij een aankoop wordt een geregistreerd account aangemaakt. TalentLMS vermeldt niets over de afhandeling van btw of sales tax bij cursusverkoop.
- Klantenbestand: rapporten over gebruikers en leervoortgang kun je exporteren. Controleer welke gebruikers meetellen in het gekozen abonnement en hoe deactiveren en het bewaren van gegevens de facturatie beïnvloeden; alle oud-kopers verwijderen is niet de enige manier om je factuur in de hand te houden.
TalentLMS kan passen bij waardevolle bedrijfstrainingen waarbij opdrachten, vestigingen en dossiers nuttiger zijn dan een funnel voor makers. Reken met de werkelijke gebruikersstaffel en activiteit, in plaats van aan te nemen dat het altijd goedkoper of duurder is dan een percentage.
Wat ik merkte bij het testen: ik heb via TalentLMS cursussen verkocht en het afrekenen loopt soepel, maar je loopt snel tegen een muur aan: e-mailmarketing en funnels bouwen zitten er niet in. Verkopen kan, maar de promotie van je cursussen moet je los regelen, iets wat tools als Kajabi standaard doen.
10. Udemy

Geschikt voor: mensen bereiken die jou nooit gevonden zouden hebben, op de voorwaarden van Udemy.
Udemy is een marktplaats. Jij hebt het daar niet voor het zeggen. Er is geen abonnement en geen hostingvergoeding, dus publiceren kost niets. Je kiest een prijs uit een vaste reeks van USD 19,99 tot USD 199,99, en zolang je meedoet aan het Deals Program, wat standaard zo is, bepaalt Udemy de werkelijke verkoopprijs en geeft het korting tijdens promoties.
- Marketing: de marktplaats is de marketing, en dat is een enorm bereik dat je zelf nooit zou kunnen kopen. Daarvoor zit je hier. Wat je niet kunt, is er iets van bezitten: twee promotiemails per cursus per maand via het eigen systeem van Udemy, geen lijst, geen segmentatie en geen export.
- Aandeel per verkoop: je houdt 97% over als de koper binnenkomt via je eigen kortingscode of verwijzingslink, en 37% als dat niet zo is. Beide worden berekend over het bedrag na belastingen en na de 30% van Apple of Google op mobiel. Een organische verkoop van $100 op iOS levert je $25,90 op.
- Afrekenen: de beste koopervaring in deze vergelijking. Lokale valuta, lokale betaalmethoden, belasting geregeld en een koper die waarschijnlijk al een account heeft. Niets daarvan is van jou.
- Klantenbestand: het dieptepunt van deze hele vergelijking. De lijst met cursisten die je kunt exporteren bevat een gebruikersnaam, inschrijfdatum, voortgang, gestelde vragen en de laatst bekeken les. Een kolom met e-mailadressen zit er nergens in.
De prijzen van Udemy zelf onderbouwen mijn punt. Het houdt 3% in als jij de koper aanbracht en 63% als Udemy dat deed. Daar vertelt een bedrijf je precies wat een publiek in zijn ogen waard is, en daar heeft het gelijk in. Houd ook rekening met wachttijd, want de uitbetaling volgt in de derde maand en pas zodra je saldo boven USD 25 komt. Zie Udemy als een kanaal om gevonden te worden als dat bereik het waard is, en bouw je lijst op een plek op die van jou is. Onze vergelijking van Teachable en Udemy zet de voor- en nadelen van beide platforms naast elkaar.
Mijn ervaring na het testen: ik zette een cursus op Udemy en ontdekte dat de omzetverdeling keihard is als je op de promotie van Udemy leunt. Udemy houdt het grootste deel van het geld als het platform de marketing doet, maar je verdient veel meer als je zelf promoot. Zonder eigen marketingmachine wordt het lastig om een serieus inkomen te halen.
Zo zou ik kiezen
- Begin bij de eerlijke vraag: heb je al een publiek of niet? Lezen mensen je e-mails al of kijken ze naar je video's, dan zet vrijwel elk platform op deze lijst die interesse om in verkopen. Kies dan op kosten en neem het goedkoopste platform dat je betalingen zonder gedoe afhandelt. Heb je nog geen publiek, dan helpt ook een platformcommissie van 0% je niet, en investeer je beter in marketingtools. Die ene vraag is wat Kajabi onderscheidt van al het andere op deze lijst.
- Zoek uit of je gateway je vestigingsland ondersteunt, en de betaalmethoden die je kopers echt gebruiken. De ene koper betaalt het liefst met een kaart, de ander met een wallet of een lokale bankmethode zoals iDEAL. Paystack is één route in de Afrikaanse markten waar het beschikbaar is, niet de enige manier om op dat continent te verkopen. Belastingafhandeling, lokale valuta en de rol van officiële verkoper (merchant of record) zijn aparte vragen.
Bereken daarna wat je in een jaar echt gaat verkopen, en reken dat door met je eigen prijs. Een percentage en een vast bedrag gedragen zich totaal verschillend. $5 per inschrijving stelt niets voor bij een programma van $2.000 en is pijnlijk bij een cursus van $29. Bij tien verkopen per jaar merk je een percentage nauwelijks. Bij duizend verkopen is een vaste jaarlicentie met afstand het goedkoopst. Schat je volume in voordat je ook maar één prijspagina opent, want het juiste antwoord hangt daar volledig van af.
- Lees die 0% twee keer en check de voorwaarden: houd platformcommissie, betalingsverwerking, internationale kaarten, abonnementen en optionele diensten uit elkaar. Test daarna of terugkerende betalingen mee kunnen: een lijst met e-mailadressen is niet hetzelfde als betaalmachtigingen die je kunt meenemen.
- Wees daarna helder over waar het platform voor dient: het platform verwerkt de verkoop, maar zorgt er niet voor. Onze gids over online cursussen verkopen gaat over het deel dat dat wel doet: je publiek.
- Breng je belastingverplichtingen voor de lancering in kaart: producttype, waar jij gevestigd bent, waar je kopers zitten en wat je gateway dekt. De belastingfunctie van een betaalplatform kan een deel van de berekening of afdracht overnemen zonder je hele bedrijf te dekken. Mijn shortlist volgt daarna het werk dat het platform moet doen: marketingautomatisering, cursussen maken, zakelijke verkoop of volledige controle over een WordPress-site.
Udemy zou ik links laten liggen, tenzij je het als advertentiekanaal gebruikt. Het houdt 63% in van een verkoop die het zelf aanbrengt en je krijgt nooit het e-mailadres van de koper, dus met elke cursus die je daar neerzet bouw je aan het publiek van Udemy in plaats van aan dat van jezelf.
Veelgestelde vragen
Nee. Je kunt een cursus verkopen met een betaallink en een map met video's. Met een LMS heb je een volwaardige afrekenpagina, voortgangsregistratie, certificaten, inhoud die stap voor stap vrijkomt en een plek waar kopers opnieuw kunnen inloggen. Neem er een zodra het handmatige beheer je meer kost dan het abonnement. In onze uitleg over online cursussen verkopen lees je wat je eerst geregeld moet hebben.
Dat hangt af van je volume. Vergelijk het abonnement en de variabele kosten bij het aantal verkopen dat je verwacht. Teachable Starter kost nu US$39 per maand plus een platformvergoeding van 7,5%; het jaarlijkse Mover-aanbod van Podia komt neer op US$42 per maand plus 5%; LearnWorlds Starter rekent een vergoeding per inschrijving. WordPress-software brengt kosten voor hosting en onderhoud mee. Ga uit van het huidige abonnement en de factureringsperiode voor de functies die je nodig hebt.
Meerdere betaalde abonnementen rekenen geen platformcommissie, maar betalingsverwerking en andere gebruikskosten kunnen nog steeds gelden. Vergelijk alle voorwaarden van gateway en abonnement, inclusief verkoopvolume, actieve cursisten, terugkerende betalingen, internationale kaarten en diensten voor belastingafhandeling. Een tarief van 0% zegt nog niets over de laagste totale kosten.
Door een publiek te hebben voordat ze een product hebben, in vrijwel elk geval dat ik heb gezien. Het platform handelt de transactie af, en die transactie is het laatste wat er gebeurt. Het is nooit wat de verkoop heeft veroorzaakt. Prijs, aanbod, e-maillijst en opvolging doen het echte werk. Daarom beoordeel ik deze tools op wat ze inhouden en waar ze in de weg zitten. Het aantal functies telt niet mee.
Deels. Je e-maillijst meestal wel, je terugkerende omzet vaak niet. Thinkific geeft aan dat abonnementen van cursisten via Thinkific Payments niet automatisch naar Stripe overgaan als je van betaalprovider wisselt, en een migratie met hulp van support is de enige route. Kajabi legt uit hoe je Stripe-abonnementen binnenhaalt en beschrijft geen route om ze mee te nemen. Bij Udemy kun je zelfs de e-mailadressen niet meenemen, want die zitten niet in de export.
De eigen gateways van Teachable regelen het innen en afdragen van belasting waar dat van toepassing is; bij externe gateways liggen de verantwoordelijkheden anders. Thinkific en andere platforms bieden diensten voor belastingafhandeling of integraties met hun eigen voorwaarden. Controleer voor de lancering je vestigingsland, de locatie van de koper, het producttype en wie registreert, aangifte doet en afdraagt.

Alexandra Cserta
Alexandra Cserta is een marketingspecialist en merkstrateeg met expertise in digitale transformatie en klantervaring. Ze heeft de marktaanwezigheid van toonaangevende merken in Europa en Noord-Amerika versterkt.


